Materiały do pobrania

Wróć

Informacja prasowa

18.04.2019

Stocznia Remontowa Nauta zakończyła kolejny etap budowy okrętu SIGINT dla Królewskiej Szwedzkiej Marynarki Wojennej. Na terenie stoczni Nauta zostaną przeprowadzone prace wyposażeniowe oraz instalacyjne, następnie okręt przejdzie próby portowe i morskie. Po ich zakończeniu okręt trafi do Stoczni Saab Kockums
w Karlskronie, gdzie zostanie wyposażony w specjalistyczne systemy.

W ceremonii, która odbyło się na terenie PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni 17 kwietnia, wzięli udział przedstawiciele polskiego rządu, Ministerstwa Obrony Narodowej, Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) i firmy Saab oraz przedstawiciele Królewskiej Szwedzkiej Marynarki Wojennej, Szwedzkiej Agencji Zamówień Obronnych, Ambasady Szwecji oraz zaproszeni goście.

Palenie blach dla okrętu odbyło się w marcu 2018 roku, a trzy miesiące później położono stępkę. Nowy okręt ma długość 74 m i wyporność 2200 ton.

 „Jesteśmy zadowoleni z kolejnego, znaczącego kamienia milowego osiągniętego w ramach kontraktu na budowę okrętu rozpoznania radioelektronicznego, który trafi do floty Królewskiej Szwedzkiej Marynarki Wojennej."- powiedział Gunnar Wieslander, szef Saab Kockums.


„Wodowanie okrętu rozpoznania elektronicznego jest momentem szczególnym. Jest to dzień wieńczący zakończenie ważnego etapu budowy jednostki i pokazujący sens w podejmowanych działaniach Stoczni. Okręt ten jest wizytówką wysokiej jakości i możliwości techniczno–produkcyjnych Stoczni i naszych kooperantów”. – powiedział Adam Potrykus Wiceprezes Zarządu p.o. Prezesa Zarządu Stoczni Remontowej Nauta S.A.

 

W 2017 roku Saab podpisał umowę ze Szwedzką Agencją Zamówień Obronnych (FMV)
na zaprojektowanie i budowę okrętu SIGINT, który zastąpi będącą obecnie w służbie
jednostkę HMS Orion. Następnie grupa zakontraktowała Stocznię Remontową Nauta
z Grupy PGZ jako wykonawcę platformy, wodowania, i wykonania pierwszych prób
morskich platformy okrętu.

 

Współpraca przy budowie statku pomiędzy Saab i Stocznią Remontową Nauta jest
bezpośrednim wynikiem porozumienia zawartego pod koniec 2016 r., o ustanowieniu
partnerstwa pomiędzy Saab i PGZ w planowaniu i realizacji programów morskich.

 

Więcej informacji można uzyskać, kontaktując się z:

 

Anna Włodarczyk, Cook Communications

anna.wlodarczyk@cook-comm.com

+ 48 663 171 033

 

Saab Press Centre,

+46 (0)734 180 018

presscentre@saabgroup.com

 

www.saabgroup.com

www.saabgroup.com/YouTube

Śledź nas na Twitterze: @saab

 

 

Saab dostarcza wiodące produkty, usługi i rozwiązania w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa publicznego na całym świecie. Spółki grupy Saab działają i zatrudniają pracowników na wszystkich kontynentach. Dzięki pragmatycznej, nastawionej na innowacje i współpracę filozofii działania, Saab stale rozwija i ulepsza nowe technologie w celu zaspokojenia zmieniających się potrzeb klientów.

 

 

Wróć

Kontakt

PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o.

ul.Śmidowicza 48
81-127 Gdynia
Polska

e-mail: pgzsw@pgzsw.pl

tel: (+48 58) 625 81 02
fax: (+48 58) 625 01 47