PGZ Stocznia Wojenna realizowała projekt akceleracyjny pn. IDA Bootcamp – rozwój technologii podwójnego zastosowania. IDA (Innovative Dual-use tech Accelerator) to pierwszy w Polsce program mający na celu akcelerację technologii podwójnego zastosowania – dual use, czyli takiej, która może być używana zarówno na rynku cywilnym, jak i wojskowym. IDA rozpoczęła się od nawiązania współpracy z Polskim Funduszem Rozwoju i sformułowania wyzwania postawionego w ramach „Digital Baltic – zwiększenie bezpieczeństwa w akwenie Morza Bałtyckiego”.

Kolejnym krokiem było przygotowanie przez Stocznię trzech wyzwań technologicznych, zgodne z przyjętymi przez Ministerstwo Obrony Narodowej Priorytetowymi kierunkami badań. Wyzwania dotyczyły budowy autonomicznej platformy, bezpiecznej komunikacji oraz sztucznej inteligencji – wszystkie miały wspólny mianownik – monitoring i obserwacja infrastruktury krytycznej.

W ramach projektu Stocznia współpracowała z Polskim Funduszem Rozwoju, Ministerstwem Obrony Narodowej, Ministerstwem Rozwoju i Technologii, PGZ S.A., Krakowskim Parkiem Technologicznych i Gdańskim Parkiem Naukowo-Technologicznym. Do projektu przystąpiło 49 startupów, spośród których wybrana została firma CreeYacht Sp. z o.o. która posiada największy potencjał do dalszej współpracy w celu opracowania autonomicznej platformy pływającej.

Efekty projektu Bootcamp:

  • otwarcie się Stoczni na firmy spoza branży;
  • przyspieszenie procesu budowania kultury innowacyjności w Stoczni;
  • poprawo wizerunku Stoczni;
  • pozyskanie nowych kontaktów, technologii i rozwiązań, które mogą stanowić wartość dodaną dla Programu „Miecznik”;
  • rozpoczęcie szeroko rozumianej współpracy z wybranymi startupami.

 

Okres realizacji projektu VI 2023 – I 2024

 

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie
Statek wojenny