PGZ Stocznia Wojenna podpisała z firmą Terma umowę na dostawę systemu bezpośredniej obrony okrętu C-Guard, który zostanie wykorzystany przy budowie fregat w ramach programu MIECZNIK.

– Podpisana dziś umowa to kolejny ważny etap w realizacji programu MIECZNIK. Fregaty budowane w PGZ Stoczni Wojennej otrzymają skuteczną ochronę przeciwko wielu typom zagrożeń, zarówno tym podwodnym, jak i rakietowym. W podobne, sprawdzone systemy wyposażonych jest ponad 150 okrętów pływających pod banderami marynarek wojennych z całego świata – powiedział Andrzej Wojtkiewicz, Dyrektor Programu Miecznik w PGZ Stocznia Wojenna.

Terma C-Guard jest systemem bezpośredniej obrony okrętu, który przeciwdziała uderzeniom rakietowym oraz torpedowym. System opiera się na sprawdzonych w walce wyrzutniach celów pozornych oraz konstrukcji mechanicznej bez części ruchomych i zapewnia obronę okrętu w sektorze 360 stopni. C-Guard charakteryzuje się stosunkowo niskimi wymaganiami w zakresie konserwacji, gwarantując tym samym wysoką dostępność operacyjną i niski całkowity koszt posiadania.

– Terma z dumą ogłasza podpisanie strategicznej umowy z Polską Grupą Zbrojeniową (PGZ) na efektywne kosztowo rozwiązanie do samoobrony w programie Miecznik. Nasz system wystrzeliwania celów pozornych C-Guard oferuje niezrównaną dostępność operacyjną i zdolność do zwalczania wielu zagrożeń, zapewniając najlepszy i najniższy koszt posiadania. Wyrażamy naszą wdzięczność zespołowi Miecznik w PGZ za ich efektywną współpracę, kładąc podwaliny pod silne, długoterminowe partnerstwo” – powiedział Martin T. Jentsch – Dyrektor Sprzedaży dla Wojennej w firmie Terma.

– – –

Trzy nowoczesne fregaty Miecznik dla Marynarki Wojennej RP powstaną w PGZ Stoczni Wojennej we współpracy z liderami przemysłu zbrojeniowego (Babcock, MBDA, Thales), w ramach udzielonego w 2021 roku największego w historii kontraktu polskiemu przemysłowi stoczniowemu. Pierwsza fregata zostanie wybudowana do 2026 r. Realizacja projektu w Polsce pozwala na wytworzenie około 2000 miejsc pracy w stoczniach, przedsiębiorstwach zbrojeniowych oraz innych sektorach przemysłu bezpośrednio zaangażowanych w projekt. Pozyskane kompetencje pozwolą rozwinąć nowe możliwości i pomogą w pracach przy innych projektach na rzecz Marynarki Wojennej RP.

Wielozadaniowe jednostki tej klasy znacząco zwiększą zdolności Marynarki Wojennej RP i pozwolą na realizację szerokiego spektrum zadań na morzu, w tym m.in. w zakresie zabezpieczenia szlaków żeglugowych i infrastruktury krytycznej.

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie
Statek wojenny