W piątek 19 stycznia 2024 r. w Remontowa Shipbuilding S.A. odbyło się uroczyste cięcie blach pod budowę piątej nowoczesnej jednostki typu Kormoran II – niszczyciela min projektu 258. Okręt po podniesieniu bandery przyjmie nazwę ORP Rybitwa, który trafi na wyposażenie Marynarki Wojennej RP w 2027 roku. Niszczyciele min typu Kormoran II są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa morskiego Polski i naszych sojuszników. Są to nowoczesne i uniwersalne okręty zdolne do wykrywania, identyfikowania i niszczenia min morskich na różnych głębokościach oraz do prowadzenia działań rozpoznawczych i patrolowych.

PGZ Stocznia Wojenna odpowiedzialna jest w tym projekcie za dostawę, montaż, uruchomienie, przeprowadzanie prób bardzo zaawansowanych systemów specjalnych:

– Systemu Nawigacji i obserwacji technicznej,
– Zintegrowanego Systemu Łączności i Krypto,
– Sieci Teleinformatycznych,
– Systemów uzbrojenia (w tym armaty OSU-35).

Pierwszy okręt projektu 258 – ORP Kormoran, został przekazany Marynarce Wojennej RP w listopadzie 2017 r., a ORP Albatros i ORP Mewa w 2022 r.
W lipcu 2023 r. rozpoczęto budowę czwartej jednostki – ORP Jaskółka. Okręt jest w fazie wyposażania kadłuba. Następnym w kolejności jest ORP Rybitwa, a serię zamknie ORP Czajka. Te trzy jednostki wejdą w skład 12 Wolińskiego Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

Fot. Marynarka Wojenna RP

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie
Statek wojenny