Polska delegacja, w tym PGZ SA i PGZ Stocznia Wojenna uczestniczyła w ceremonii cięcia blach pod drugą fregatę brytyjskiej Royal Navy Type 31 Inspiration Class w Rosyth w Szkocji

Delegaci PGZ SA i PGZ Stoczni Wojennej (PGZ SW) uczestniczyli w uroczystości cięcia pierwszych blach pod HMS ACTIVE, drugiej z pięciu brytyjskich fregat Type 31 budowanych przez Babcocka dla brytyjskiej Królewskiej Marynarki Wojennej w Rosyth w Szkocji.

Na uroczystości w Rosyth byli obecni Sebastian Chwałek, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Cezary Cierzan, dyrektor Programu Miecznik, Paweł Lulewicz, Prezes Zarządu PGZ Stocznia Wojenna, płk Piotr Paluch, Zastępca Szefa Agencji Uzbrojenia i Komandor Piotr Skóra, Szef Szefostwa Techniki Morskiej w Agencji Uzbrojenia. Wizyta stanowiła kontynuację rozwoju strategicznego partnerstwa polsko-brytyjskiego w sektorze morskim, które zostało ustanowione w ramach programu budowy nowej fregaty MIECZNIK. Była to też okazja do przeprowadzenia dalszych rozmów z firmą Babcock na temat praktycznego podejścia do wdrożenia transferu wiedzy i technologii (TOKAT) i rozwoju umiejętności niezbędnych do rozpoczęcia prac na polskich fregatach w 2023 roku.

Sebastian Chwałek, prezes PGZ SA, powiedział o uroczystości: „Dzisiejsze wydarzenie to historyczny moment. Cięcie stali na drugą fregatę brytyjskiej Royal Navy Type 31 Inspiration Class to także ważna uroczystość dla polskiego programu Miecznik, bo pokazuje, że nasi brytyjscy partnerzy dostarczają swój projekt na czas. To również okazja do omówienia dalszych kroków związanych z rozwojem programu Miecznik, a przede wszystkim transferem wiedzy. Jestem przekonany, że dzięki brytyjskiemu doświadczeniu w programie Type 31 oraz umiejętnościom polskich pracowników i zaangażowaniu członków i partnerów Konsorcjum PGZ-MIECZNIK, dostarczymy te niezwykle ważne dla bezpieczeństwa Polski fregaty zgodnie z harmonogramem i w optymalnej konfiguracji”.

We wrześniu 2022 podpisano umowę Class Design oraz umowę ramową dotyczącą transferu wiedzy i technologii, która dotyczy przekazania przez Babcocka doświadczenia zdobytego podczas budowy okrętów w Wielkiej Brytanii w ramach programu Type 31 i wesparcie Polski w rozwoju technologii stoczniowych. Obejmuje ona także modernizację istniejących stoczni w celu kształtowania światowej klasy i konkurencyjnego przemysłu stoczniowego.

Na początku października ubiegłego roku Sekretarz Stanu ds. Obrony Wielkiej Brytanii oraz Minister Obrony Narodowej RP podpisali Statement of Intent, w którym wyrażono intencję pogłębienia współpracy międzyrządowej pomiędzy obydwoma państwami w zakresie integracji zaprojektowanej przez Babcocka fregaty Arrowhead 140 (AH140) z polskim programem MIECZNIK.

 

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie
Statek wojenny