PGZ Stocznia Wojenna dostarczy system łączności zewnętrznej oraz system Walki Radioelektronicznej dla fregat Miecznik. W Stoczni powstanie również Akademia Walki Radioelektronicznej.

PGZ Stocznia Wojenna podpisała dwie umowy na dostawy wyposażenia dla fregat Miecznik z niemiecką firmą Rohde & Schwarz.

Pierwsza z umów obejmuje dostawę zestawów środków zewnętrznej łączności radiowej zakresu HF/VHF/UHF. Dostarczone przez R&S radiostacje, odbiorniki oraz elementy pola antenowego będą stanowiły elementy Zintegrowanego Systemu Łączności (IcommS) produkcji PGZ Stoczni Wojennej. Podobne systemy rozwijane i dostarczane są przez PGZ SW, m.in. na niszczyciele min typu Kormoran, gdzie spotkały się z bardzo przychylnymi ocenami użytkowników. Na Mieczniki trafi rozwiązanie, które jest efektem kilku lat pracy rozwojowej stoczniowego Ośrodka Elektroniki i Uzbrojenia. Polski IcommS zapewni bezpieczną wymianę informacji w kanałach taktycznych z wykorzystaniem terminali końcowych audio oraz zarządzaniem tekstowych wiadomości militarnych MMHS Hermes.

Druga umowa dotyczy dostawy systemu walki radioelektronicznej (RESM/CESM). Mieczniki zostaną wyposażone w sprawdzone nowoczesne systemy WRE firmy Rohde & Schwarz stosowane z powodzeniem na niedawno oddanych do użytku czterech niemieckich fregatach F-125. Te same systemy znajdą się również na przyszłych fregatach typu F-126. Dzięki budowanej w ostatnich latach strategicznej relacji między firmami, w PGZ Stoczni Wojennej powstanie również Akademia Walki Radioelektronicznej i SIGINT w oparciu o symulator oprogramowania R&S. Będzie to jedyna w Polsce międzynarodowa baza inżynieryjno-szkoleniowa RESM/CESM oraz COMINT i ELINT dla okrętów Marynarki Wojennej RP.

Systemy Walki Radioelektronicznej (ang. Electronic Warefare, Walka Radioelektroniczna WRE w nomenklaturze NATO) wykorzystują sprzęt elektroniczny w operacjach wojskowych, aby zapewnić przewagę siłom sojuszniczym. Celem działań WRE jest identyfikacja, przechwycenie i ocena zagrożeń, uzupełnienie obrazu z rozpoznania systemów łączności i sygnałów radiolokacyjnych i przedstawienie skondensowanych informacji w systemie zobrazowania pola działań i walki, ułatwiających podejmowanie decyzji przez załogi okrętów.

Dzięki zakontraktowanemu systemowi, polskie fregaty będą w stanie wykrywać, ustalać kierunek, przechwytywać, identyfikować, rejestrować i analizować sygnały radarowe i sygnały łączności radiowej.

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie
Statek wojenny